Edukacja on-line w czasie epidemii


Nauczanie na odległość z tabletem Wacom One i aplikacją OneNote

 

Epidemia koronawirusa sprawiła, że rozwiązania do nauczania na odległość są teraz bardziej potrzebne niż kiedykolwiek przedtem, a nauczyciele szukają sposobów na prowadzenie lekcji z domu za pośrednictwem cyfrowych narzędzi. Z pomocą przychodzą aplikacje takie jak Microsoft OneNote, umożliwiające tworzenie materiałów dydaktycznych, udostępnianie uczniom arkuszy z ćwiczeniami oraz wymienianie się dokumentami z innymi nauczycielami. Sięgając po tablet graficzny, np. Wacom One, pedagodzy mogą także w pełni wykorzystać możliwości odręcznego pisania, jakie oferuje OneNote.

Stefan Malter, autor popularnego niemieckiego bloga „OneNote dla nauczycieli”, przedstawia korzyści płynące z używania aplikacji OneNote w połączeniu z tabletem Wacom One oraz pokazuje, jak wygodnie i skutecznie prowadzić lekcje w zaciszu własnego domu.

 

Scenariusz 1: Szkice, równania, schematy

Przygotowując materiały lekcyjne na komputerze, szybko napotykamy się na ograniczenia, jakie nakładają na nas myszka i klawiatura. Pewne elementy – równania matematyczne, szkice pomocnicze, rysunki z opisami – po prostu łatwiej jest rysować odręcznie.

Od wielu lat korzystam z aplikacji OneNote i tabletu graficznego podłączonego do komputera. Nowy Wacom One ma własny ekran, co pozwala pisać i rysować bezpośrednio na dokumentach. Dołączone do niego piórko sunie po wyświetlaczu niemal tak, jak długopis po papierze.

Aplikacja Microsoft OneNote na tablecie graficznym Wacom One

 

Tablet graficzny można podłączyć do stacjonarnego komputera PC, laptopa, komputera Mac, a w niektórych przypadkach do smartfona (Android – wybrane modele). Wacom One jest przenośny, dzięki czemu świetnie nadaje się również do pracy w domu. W podstawowej konfiguracji obraz wyświetlany na ekranie tabletu (np. notes w aplikacji OneNote) niczym nie różni się od obrazu wyświetlanego na monitorze komputera.

Tablet Wacom One jest bardzo prosty w obsłudze, a do pracy z nim łatwo się przyzwyczaić. Myszkę kontroluje się za pomocą piórka – wystarczy przyłożyć jego czubek w wybranym miejscu na ekranie, a następnie puknąć wyświetlacz i wybrać potrzebną opcję. Z boku piórka znajduje się także przycisk, który zastępuje prawy klawisz myszy.

 

Przycisk piórka zastępuje prawy klawisz myszy

 

Zarówno w mobilnej wersji aplikacji OneNote dla Windows 10, jak i w wersji na komputer wszystkie funkcje rysowania zlokalizowane są w zakładce „Rysowanie”. Po jej wybraniu pojawi się menu, w którym można wybierać spośród różnych rodzajów i kolorów pisaków. Aby pisać i rysować bezpośrednio w notesie OneNote, wystarczy zainstalować darmowy sterownik Wacom.

Zakładka „Rysowanie” w aplikacji OneNote 2016

 

Jak używać tabletu Wacom One z aplikacją OneNote do nauczania? Oto garść pomysłów:

 

Dodawanie adnotacji i podkreślanie fragmentów tekstu w wypracowaniach, artykułach i dokumentach PDF


 

Tworzenie szkiców, rysunków, wykresów

 

 

Pisanie wzorów i równań matematycznych

 

 

Scenariusz 2: Odręczne komentarze

Wiele szkół korzysta z pakietu Office 365, który jest obecnie bezpłatny dla placówek edukacyjnych. Jednym z komponentów tego pakietu jest właśnie aplikacja OneNote, dostępna zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Jej olbrzymią zaletą jest to, że pozwala przesyłać uczniom stworzone w niej arkusze z ćwiczeniami. Następnie każdy uczeń samodzielnie robi zadania w notesie OneNote otwartym na własnym komputerze lub tablecie.

Nauczycielom, którzy prowadzą lekcje online w ten sposób, przyda się tablet piórkowy lub Wacom One – dzięki niemu można odręcznie poprawiać prace uczniów i zostawiać osobiste komentarze. 

 

Notes z ćwiczeniami w aplikacji OneNote

 

Poprawki można oczywiście nanosić na czerwono, zgodnie ze starą szkolną tradycją, ale z mojego doświadczenia wynika, że dzieci wolą inną wersję kolorystyczną – tęczową.

 

Scenariusz 3: OneNote jako tablica

Podnieśmy nieco poprzeczkę. Być może w pewnym momencie odważysz się poprowadzić lekcję online na żywo, np. poprzez wideokonferencję z uczniami. Popularną platformą umożliwiającą tego rodzaju współpracę jest Microsoft Teams. To łatwe w obsłudze narzędzie, będące częścią pakietu Office 365, umożliwia integrację z aplikacją OneNote i udostępnianie uczniom zawartości notesu nauczyciela.

Podczas spotkania online nauczyciel może więc udostępnić własny ekran obok obrazu z kamerki internetowej. Dzięki temu uczniowie na bieżąco widzą „tablicę”, a nauczyciel może krok po kroku tłumaczyć im to, co pisze lub rysuje na swoim tablecie graficznym. 
 

Webinar prowadzony przy pomocy OneNote i Microsoft Teams

 

W OneNote warto też włączyć tryb pełnoekranowy – w tym celu wystarczy wybrać ikonę dwustronnej strzałki, która znajduje się w prawym górnym rogu ekranu w obu wersjach aplikacji. Po kliknięciu strzałki wszystkie paski menu schowają się, robiąc więcej miejsca na swobodne rysowanie na tablecie graficznym. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest to, że wszystkie zrobione podczas lekcji szkice i rysunki zostaną zapisane w aplikacji OneNote, gdzie uczniowie będą mieli do nich dostęp w dowolnym momencie.

 

Scenariusz 4: Wacom One jako drugi ekran

Urządzenia z systemem operacyjnym Windows 10 traktują tablet Wacom One jako drugi podłączony wyświetlacz. Użytkownik może więc nie tylko powielić ekran z komputera na tablecie, ale również rozszerzyć obraz na dwa ekrany i uzyskać większą przestrzeń roboczą.
 

Wacom One jako drugi ekran

 

Dzięki temu można np. wyświetlić artykuł albo film edukacyjny na monitorze, robiąc jednocześnie notatki w aplikacji OneNote na tablecie graficznym. Kabel tabletu Wacom One jest na tyle długi, że urządzenie można wygodnie trzymać na kolanach.

Aby rozszerzyć pulpit na dwa ekrany, należy zmienić ustawienia wyświetlania. W tym celu trzeba kliknąć na pasek powiadomień Windows 10 (prawy dolny róg ekranu) lub nacisnąć klawisze „Windows + P”, aby przełączać się między różnymi trybami wyświetlania.

Po zaznaczeniu opcji „Rozszerz” na tablecie graficznym pojawi się drugi pulpit, na który można przeciągnąć wybrane programy i okna, aby używać ich równolegle do głównego ekranu. Warto też poświęcić chwilę na dopasowanie ustawień wyświetlania, np. określenie położenia obu ekranów oraz rozmiaru ikon.
 

Co jeszcze?

  • Nawet jeśli przez jakiś czas nie będziesz niczego rysować, warto zostawić tablet Wacom One podłączony do komputera, by korzystać z niego jak z myszki. Już od wielu lat używam w ten sposób tabletów piórkowych, zarówno zawodowo, jak i prywatnie. Nawigacja systemu Windows 10 za pomocą piórka jest dużo bardziej naturalna i intuicyjna, a przede wszystkim płynniejsza. Piórko pozwala wygodnie obsługiwać wszystkie aplikacje i programy, np. przeglądarkę internetową czy pakiet oprogramowania biurowego. Co więcej, funkcja ta działa na głównym monitorze nawet wtedy, gdy wyświetlacz tabletu jest wyłączony.  
  • Sporym plusem jest to, że piórko Wacom działa bez baterii. Oprócz tego wielu innych producentów sprzedaje piórka i rysiki kompatybilne z tabletem Wacom One. Zalicza się do nich marka Lamy, która ma w swojej ofercie cyfrowy rysik doskonale imitujący ich popularne pióra wieczne.
  • Więcej wskazówek na temat nauczania zdalnego z aplikacją OneNote znajdziesz na blogu Stefana Maltera „OneNote dla nauczycieli” (tylko po niemiecku).

 

POLECANE PRODUKTY:

Nauczanie zdalne możliwe jest z wykorzystaniem wszystkich tabletów graficznych firmy Wacom.

Ze względu na charakter pracy polecamy stosowanie tabletów piórkowych w rozmiarze minimum A5 (odwzorowanie kartki zeszytowej A5). Rozmiar ten pozwala na swobodne i precyzyjne pisanie i rysowanie:

Wacom Intuos M CTL-6100

W przypadku tabletów ekranowych polecamy najnowszy model 13,3 cala Wacom One

Wacom One DTC-133

W przypadku dowolnych pytań nasi eksperci służą poradą telefoniczną od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 16:00. 

Zachęcamy do kontaktu:  32 353 05 25 lub sklep@pixonet.pl